Posąg mistrza Zygfryda von Feuchtwangen

 


STATYSTYKI
  • 223 Wejścia
  • 69 Pobrań

 

Opis

Obiekt znajduje się w fasadzie Bramy Frydlandzkiej, od strony Starej Pregoły
Autorstwo: Wilhelm Ludwig Stürmer
Wymiary: wysokość 2,5m
Materiał: rzeźba pełnoplastyczna z piaskowca
Czas powstania: 1864 r. , Königsberg, Prusy Wschodnie (obecnie Kaliningrad, Rosja)

Pełnoplastyczna, kamienna figura komtura krzyżackiego ustawiona na pięciokątnej podstawie wspartej na przyściennym filarze z cegły na szczycie elewacji bramy.
Postać komtura w kontrapoście, czyli z ciężarem ciała dźwiganym przez wyprostowaną prawą nogę i drugą ugiętą ze stopą lekko wysuniętą do przodu. Głowa okryta kapturem kolczugi nieznacznie pochylona ku lewemu barkowi. Gładka, młoda twarz o półprzymkniętych oczach ze wzrokiem skierowanym w dół. Długi, prosty nos. Usta o delikatnie uniesionych kącikach. Ubrany w luźną kolczugę sięgającą połowy uda z długimi rękawami. Na niej nieco krótsza tunika.
W lewej dłoni trzyma model Zamku Średniego w Malborku przyciskając go do piersi wraz z kawałkiem tkaniny płaszcza. Prawa ręka opuszczona wzdłuż ciała z lekko odwiedzionym łokciem.
W dłoni trzyma rozwijający się ku dołowi arkusz papieru. Ramiona okrywa płaszcz spięty pod szyją klamrą. Regularne fałdy sięgają do ziemi i otaczają figurę. Przy lewym biodrze przypięty do pasa miecz. Jego rękojeść sterczy ku górze między pasem, a ręką. Na nogach nagolenniki, nakolanniki i żelazne trzewiki. Lewa stopa wysunięta poza krawędź podstawy, lekko zwrócona na zewnątrz. Prawa noga wyprostowana, dźwiga ciężar ciała.
Pod podstawą posągu kamienna, płaskorzeźbiona tarcza herbowa zdobiona na obrzeżach fantazyjnie kształtowanymi liśćmi akantu. W polu tarczy herbowej po lewej stronie połowa figury orła, a po prawej dwie belki, każda z dwoma blankami u dołu.
Powyżej, za plecami figury środkowa sterczyna Bramy Frydlandzkiej z kamiennym dwuspadowym daszkiem. Płytka, ostrołukowa nisza z czerwonej cegły stanowi kontrastowe tło dla postaci komtura.
Komtur, czyli wielki mistrz krzyżacki Siegfried von Feuchtwangen był piętnastym mistrzem i sprawował urząd w latach 1303-1311. Przeniósł stolicę zakonu krzyżackiego w 1309 roku do Malborka, dlatego został przedstawiony z modelem Zamku Średniego w Malborku. Po drugiej wojnie światowej posągi w mieście związane z niemiecką historią zostały pozbawione głów i także ten posąg spotkał taki los. Rekonstrukcję samej głowy wykonano w 2005 roku w Petersburgu.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji18 maja 2022 (18.05.2022)
Datowanie1864 r.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaArchitektura Muzea ponad granicami
WłaścicielMuzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.