Posąg komtura Friedricha von Zollern

 


STATYSTYKI
  • 218 Wejścia
  • 70 Pobrań

 

Opis

Obiekt znajduje się w fasadzie Bramy Frydlandzkiej, widok od strony Prospektu Kalinina,
Rekonstrukcja autorstwa Wiaczesława Mozgowoja, autorem oryginału jest Wilhelm Ludwig Stürmer
Wymiary: wysokość 2,5m
Materiał: rzeźba pełnoplastyczna z piaskowca
Czas powstania: 1864 rok, Königsberg, Prusy Wschodnie (obecnie Kaliningrad, Rosja)

Umieszczony na pięciokątnej, niskiej podstawie kamienny posąg komtura na szczycie elewacji Bramy Frydlandzkiej.
Komtur to wysoki, postawny mężczyzna. Stoi w kontrapoście, czyli dźwigając ciężar ciała na lewej nodze. Prawą wspiera na palcach z lekko zgiętym i wysuniętym do przodu kolanem. Głowa dumnie uniesiona, wzrok w dal. Po bokach twarzy wiją się pasma włosów do ramion. Oczy głęboko osadzone, prosty, duży nos. Krótkie wąsy i broda przesłaniające usta.
Ubrany w tunikę sięgającą połowy uda. Na niej krótka zbroja. Ręce w naramiennikach, nałoknicach i blaszanych rękawicach. Z ramion na plecy i boki spływają poły szerokiego płaszcza spiętego pod szyją szeroką klamrą. Jego fałdy esowato układają się pod zgiętym prawym ramieniem. Prawą dłonią komtur obejmuje oparte na ziemi drzewce włóczni, na której dynamicznie falująca na wietrze flaga.
Lewą dłoń opiera na wysokiej, trójkątnej tarczy stojącej przy lewej nodze na hełmie z przyłbicą. Nogi także osłonięte elementami zbroi: nagolennikami, nakolannikami i żelaznymi trzewikami.
Tłem dla posągu komtura jest płytka nisza w ceglanej sterczynie wieńczącej szczyt elewacji. Jej trójkątny szczyt pokryty dwuspadowym daszkiem. Po dwóch stronach posągu wsparty na wąskich, kamiennych kolumienkach o kompozytowych kapitelach łączących ornament ślimacznicy z porządku jońskiego z koszykiem ze stylizowanych liści akantu z porządku korynckiego. Ich bazy przylegają do boków pięciokątnego postumentu. Całość umieszczona na kamiennym filarze zintegrowanymi z murem pomiędzy przelotami bramy.

Wielki mistrz zakonny, hrabia Friedrich von Zollern, był wójtem Tczewa (1396-1402), komturem Ostródy (1402-1407) oraz Balgi (1410-1412), uczestniczył w bitwie pod Grunwaldem. Oryginalna figura zniknęła z elewacji lub została zniszczona w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obecny posąg komtura to kopia wykonana w 2007 roku w Sankt Petersburgu i w 2008 roku zamontowana na północnej elewacji Bramy. Niestety nie wiemy, jaka flaga znajdowała się w oryginalnej rzeźbie, dlatego kopię wykonano bez żadnych znaków identyfikacyjnych. Przypuszcza się, że była to flaga komtura Balgi.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji18 maja 2022 (18.05.2022)
Datowanie1864 r.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu Muzea ponad granicami
WłaścicielMuzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.