Parowóz TE-7336

 


STATYSTYKI
  • 142 Wejścia

 

Opis

Wymiary: długość 20,8m; wysokość 4,5 m;
Czas powstania: 1943 r.
Wykonanie: Lokomotivfabrik Floridsdorf Wien
Lokalizacja: stacja Sowieck, Kaliningrad, Rosja

Parowóz z tendrem, czyli wagonem specjalnej konstrukcji służącym do przewożenia zapasu węgla do kotła.
W części przedniej parowozu umieszczony na ostoi, czyli ramie szynowej wyposażonej w sześć osi długi zbiornik na wodę w kształcie leżącego cylindra.
Za nim prostopadłościenna, całkowicie szczelna budka maszynisty, z cylindrycznym dachem. Z prawej strony budki metalowa, czterostopniowa drabinka prowadząca do wąskich drzwi z poręczami po bokach, zawieszona około pół metra nad ziemią. Na prawo od drzwi kwadratowe okno, zamknięte metalową pokrywą i zabezpieczone nitami. Otwierane do wewnątrz.
Za budką maszynisty znajduje się tender, czyli zbiornik przeznaczony do przewozu węgla. To szeroka skrzynia o charakterystycznej konstrukcji, szerszej od samego parowozu. Posiada kształt półcylindra, do którego przyspawano odpowiadające mu półkoliste ściany przednią i tylną.
Wewnątrz tendra, przy przedniej ściance wystający ponad jego krawędzie prostopadłościenny zbiornik. Jego ściany usztywnione poprzecznymi ściankami połączonymi z wewnętrznymi ściankami tendra.
Czołownice, inaczej belki zderzakowe na czole parowozu i z tyłu tendra wyposażone w długie, okrągło zakończone zderzaki centralne i umieszczone pomiędzy nimi sprzęgi orczykowe, czyli urządzenia służące do połączenia wagonów, potocznie nazywane dyszlem.
Całość konstrukcji czarna. Piasty i płaskie osłony na mniejsze koła malowane na jaskrawy czerwony kolor.
Maksymalna prędkość parowozu wynosiła 90 kilometrów na godzinę. Waga to około 80 ton.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji18 maja 2022 (18.05.2022)
Datowanie1943 r.
KategoriaArchitektura Muzea ponad granicami
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.