Brama Frydlandzka

 


STATYSTYKI
  • 260 Wejścia
  • 73 Pobrań

 

Opis

Architekt Friedrich August Stüler
Wymiary: 128 metrów długości , 10 m wysokości
Materiał: czerwona cegła
Czas powstania: 1862 r.
Lokalizacja: Königsberg, Prusy Wschodnie (obecnie Kaliningrad, Rosja)

Dawna brama wjazdowa do miasta zbudowana z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Dwuprzelotowa, z elewacjami na północ i południe i z niższymi bocznymi skrzydłami. Zorientowana w kierunku południowym. Pomiędzy południową i północną elewacją kilkumetrowa, zamknięta przestrzeń. Dzisiaj przeznaczona na muzeum. Należą do niego pomieszczenia wewnątrz dawnych przelotów oraz przylegające do nich wnętrza skrzydeł bocznych. Przeloty zamurowane, sklepione i otynkowane od wewnątrz. Na zewnątrz namalowane dwuskrzydłowe drzwi z kutego żelaza. Pomiędzy elewacjami zamiast dachu wał skarpowy obsiany trawą. Na wschód i zachód łagodnie opadający ku niższym skrzydłom i dalej na boki. Na zachód długi mur wału. Na wschód mur kończy się wraz z wałem.
Od południa, przed bramą bastion nadrzeczny. Most nad rzeką Starą Pregołą. Za nim przedbramie utworzone z otaczającego je muru. W nim prostokątne otwory strzelnicze. Wjazd wyznaczają dwa słupki w formie czworobocznych, niskich wież zwieńczonych szeregiem zębatych, prostokątnych występów zwanych krenelażem. W przedbramiu prześwity przeznaczone do obserwacji lub dla strzelców.
Elewacja południowa bramy z dwoma łukami przelotów zamurowanymi, z namalowanymi zamkniętymi dużymi, dwuskrzydłowymi, żeliwnymi drzwiami. Przeloty ukształtowane z trzech uskokowo biegnących w głąb archiwolt, czyli łuków. Zewnętrzne łuki ozdobione szeregami kamiennych żabek, innymi słowy dekoracji architektonicznej w kształcie pąków z listkami odchylającymi się na zewnątrz. Na skrajach elewacji wystające przed lico pionowe przypory na całej wysokości. Wyciągnięte ponad górną krawędź i zwieńczone dwuspadowymi, kamiennymi daszkami. Od frontu ozdobione płytkimi niszami. Pośrodku elewacji przypora dekoracyjna od połowy wysokości i wyciągnięta ponad górną krawędź. Frontowa nisza stanowi tło dla kamiennej figury komtura Siegfrieda von Feuchtwangena stojącego na ozdobnej podstawie z płaskorzeźbionym herbem. Elewacja zwieńczona fryzem, czyli poziomym pasem ozdobionym kamiennym, geometrycznym ornamentem. Nad nim gzyms. Pomiędzy wyciągniętymi ku górze przyporami, tak zwanymi sterczynami, krenelaż. Każdy z wystających elementów krenelażu ozdobiony od frontu ślepym biforium – zamurowanym oknem dzielonym na dwie części za pomocą kolumienki.
Od północy przed bramą niewielki, wybrukowany placyk płynnie przechodzący w aleję spacerową prowadzącą na wschód i zachód wzdłuż dawnych murów obronnych.
Elewacja szersza z identycznymi otworami przelotowymi. Na całej wysokości cztery przypory wyciągnięte nad dach: skrajnie na brzegach i dwie flankujące przeloty. Dodatkowa sterczyna na osi głównej, zintegrowana z krótszą przyporą. Jej frontalna nisza stanowi tło dla posągu komtura Friedricha von Zollerna z chorągwią na drzewcu. W bocznych częściach, na lewo i prawo od przelotów po dwa wysokie, ostrołukowe okna. Z lewej strony, w skrzydle bocznym kasa i wejście do muzeum. Pozostałe elementy i dekoracje architektoniczne identyczne jak w elewacji południowej.
Pierwsza brama była drewniana i zbudowano ją w 1657 roku i stanowiła ona część wału obronnego miasta, ale znajdowała się nieco dalej. W drugiej połowie XVIII wieku za czasów Fryderyka Wielkiego wzniesiono bramę murowaną. Obecną bramę zbudowano na drodze prowadzącej do miasta Friedland (obecnie Pravdinsk) i uważano ją za najbardziej ufortyfikowaną w systemie drugiego wału. Za projekt i budowę odpowiadał jeden z najwybitniejszych architektów ówczesnej Europy, Friedrich August Stüler (1800-1865), zaś osobą odpowiedzialną za rzeźby na elewacji był berliński rzeźbiarz Wilhelm Ludwig Stürmer (1812-1864). On także był m.in. twórcą trzech posągów królewskich na Bramie Królewskiej w Koenigsbergu. Figurę komtura Friedricha von Zollern autorstwa Stürmera kilka lat temu zastąpiono kopią wykonaną w Petersburgu w 2007 roku. W 2008 roku zamontowano ją w miejscu dawnego posągu.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji18 maja 2022 (18.05.2022)
Datowanie1862 r.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaArchitektura Muzea ponad granicami
WłaścicielMuzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.