Łódka zabawka

 

STATYSTYKI
  • 410 Wejścia

 

Opis

Jak pokazują wyniki badań wykopaliskowych, jedną z popularniejszych zabawek wśród elbląskich dzieci w średniowieczu, były drewniane łódki. Nie powinno to dziwić ponieważ większość mieszkańców Elbląga zawodowo związana była z rybołóstwem i handlem morskim, więc dzieci naturalnie w swoich zabawach chciały naśladować najbliższych sobie dorosłych. Drewnanie łódki "puszczano" na rzece, jeziorze, w miejskiej fosie lub strumykach, być może również w miejskich kanałach ściekowych i kałużach. Poruszano je dmuchając w żagle lub wykorzystując siłę wiatru lub nurtu.

Ogromna różnorodność tych zabawek odnajdowanych w czasie wykopalisk, świadczy o tym, że nie powstawały one w ramach zorganizowanej wytwórczości. Wykonywali je raczej ze zbędnych kawałków drewna lub kory lokalni wytwórcy zajmujący się obróbką drewna. Niewykluczone, że tworzyli je też najbliżsi starsi członkowie rodziny dzieci lub same dzieci. Świadczyć o tym może poziom wykonania zabawek. Część z nich została wykonana dość nie poradnie. Inne z koleii starannie wykończone i z zachowaniem odpowiednich proporcji naśladowały kształty prawdziwych łodzi oraz ich szczegóły konstrukcyjne.

Prezentowana niewielka łódka o wrzecionowatym ksztłacie została wykonana z kory. Jej zewnętrzne powierzchnie zostały wygładzone, burty sfazowane, a kil zapewniający większą stabilność i lepsze utrzymanie kierunku wyraźnie zaznaczony. Na rufie wyraźne symetryczne wcięcia z boków. Pośrdoku głęboko wydrążonego wnętrza łódki, widoczny otwór na maszt, na którym za pomocą sznurków i patyków mocowano kawałek takniny stanowiący formę żaglu. Obiekt odkryty w trakcie badań wykopaliskowych na Starym Mieście.

Literatura:
M. Marcinkowski "Zabawki dzieci elbląskich. Prezentacja zbioru z badań wykopaliskowych"
U. Sieńkowska, "Miniaturowe łódki z drewna i kory" https://staremiastoelblag-mah.blogspot.com/2020/06/wsrod-archeologicznych-znalezisk-z.html [dostęp: marzec 2021]

Zrealizowano we współpracy z Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu

Prawa do wizerunków cyfrowych: Domena publiczna - https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji31 maja 2022 (31.05.2022)
DatowanieXIV/XV w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne
Sygnaturanr inw. EM XXX 4894
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.