Kafel z herbem Prus Królewskich

 


STATYSTYKI
  • 70 Wejścia
  • 30 Pobrań

 

Opis

Wymiary: 21 x 16 cm
Miejsce powstania: Pomorze
Materiał: glina wypalana
Technika: wypalanie

Kafel w formie tarczy herbowej z dekoracją reliefową, szkliwiony na zielono. Tarcza zdobiona jest od góry trzema esownicami, a w jej centralnej części znajduje się czarny orzeł z koroną na szyi i ręką uzbrojoną w miecz. Symetrycznie, po obu stronach orła, na tylnych nogach stoją dwa jednorożce. Dolną część kafla wypełnia motyw szachownicowy, a nad nim umieszczono datę 1620. Tarcza została odciśnięta w formie, następnie wypalona i pokryta szkliwem.
Herb Prus Królewskich ustanowiony przez Kazimierza Jagiellończyka przedstawiał czarnego orła z koroną na szyi lub tułowiu, ze zbrojnym ramieniem w srebrnym, czyli w białym polu. Był w użyciu od 1454 roku, a geneza herbu, symbolicznie, prawnie i politycznie, wiąże się z inkorporacją Prus. Używany on był nieprzerwanie w całym okresie istnienia Prus Królewskich w latach 1466-1772. Korona u orła oznacza opiekę i władzę króla polskiego nad Prusami, jest to tzw. udostojnienie herbu, ale przede wszystkim symbol Korony Polskiej (Corona Regni Poloniae). Zbrojne ramię pochodzi natomiast z herbu litewskiego Pogoń i symbolizuje opiekę roztoczoną nad Prusami przez dynastię Jagiellonów. Jednorożec jest symbolem Chrystusa i Jego wcielenia, czystości i dziewictwa. Oznacza duchową płodność, siłę, pychę, wyniosłość i czujność. Starożytni autorzy przypisywali mu dobroć, odwagę, moc i cnotę."

Autor opisu: Anna Malinowska

Literatura:
Kopaliński Władysław, Słownik symboli, Warszawa 1990, s. 116.
Odyniec Wacław, ""Dzieje Prus Królewskich (1454-1772). Zarys monograficzny"", Warszawa 1972.

Wystawy:
"Dzieje budowlane zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim", Lidzbark Warmiński, od 2016 – ekspozycja stała"

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 sierpnia 2022 (09.08.2022)
Datowanie1620 r.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaC - 648 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.