Figura kobiety

 


STATYSTYKI
  • 128 Wejścia
  • 28 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 76 cm
Autor: nieznany
Miejsce znalezienia: Królewiec (niem. Königsberg) ?, zakup na rynku antykwarycznym w 1984 r.
Materiał: drewno lipowe
Technika: snycerka, polichromia

Pełnoplastyczna figura kobiety, której postać jest lekko przechylona w lewo, z nieznacznie pochyloną głową i spojrzeniem skierowanym ku ziemi. Zakryte trzewikami stopy oparte są na płaskiej podstawie. Kobieta odziana w długą suknię z luźnymi rękawami do wysokości łokci. Przez prawe ramię i plecy ma przerzucony płaszcz, którego fałda udrapowana jest na lewym biodrze. Tył figury opracowany rzeźbiarsko, lecz z mniejszą starannością.

Twarz o łagodnych rysach, z wysokim czołem, niewielkim nosem i pełnymi ustami. Włosy kobiety częściowo upięte do góry, z tyłu spływają w delikatnych lokach poza linię ramion. Fałdy szat w górnej partii nieco płaskie i sztywne, od wysokości bioder układają się miękko i podążają za ruchem postaci.

Rzeźba została wykonana w drewnie lipowym i pokryta polichromią. Stan zachowania figury dobry, poddana konserwacji zachowawczej. Brak przedramion (do wysokości łokci) oraz dłoni uniemożliwia prawidłowe odczytanie ikonograficzne. Być może dzierżone w dłoniach atrybuty pozwoliłyby zidentyfikować postać jako personifikację.

Autor opisu: Olga Droździecka

Publikacje:
Obiekt nie publikowany

Wystawy:
2015: Malarstwo religijne, wystawa stała, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Oddział w Lidzbarku Warmińskim

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 sierpnia 2022 (09.08.2022)
DatowanieXVIII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaRN - 556 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.