Kielich mszalny

 


STATYSTYKI
  • 76 Wejścia
  • 20 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys 20 cm śr. 15,7 cm śr. Stopy, 10 cm śr. Czary, waga 539, 3g;
Miejsce powstania: Warmia, Braniewo (?); pochodzenie: kościół w Lechowie (niem. Lichtenau)
Materiał: srebro złocone
Technika: kucie, odlewanie, cyzelowanie, repusowanie, grawerowanie, złocenie

Stopa kielicha okrągła, z niewielką kryzą i niskim cokołem dekorowanym pasem kaboszonów z malutkimi rautami na połączeniach. Podzielona na sześć, zaokrąglonych dołem pól zdobionych podwójnymi kartuszami okuciowo-rolwerkowymi, nad którymi kiść owocowa w analogicznym kartuszu. Od przodu, w głównym polu, na tle repusowanego i grawerowanego pejzażu, repusowany krzyż z banderolą z napisem INRI. Na krzyż została nałożona pełnoplastyczna figurka Chrystusa. W polach po bokach krzyża i na polu przeciwległym na tle kartuszy uskrzydlone główki aniołków. W drugim polu po lewej na tle kartuszy głowa męska z zarostem, w spiczastym nakryciu głowy, w drugim polu po lewej głowa młodej kobiety z wysokim, wywiniętym na zewnątrz kołnierzem i podwiką (chustą pod szyją). Między polami, przy brzegu stopy uskrzydlone główki aniołków, po lewej strony pola z krzyżem kiść owoców.
Nodus w kształcie silnie spłaszczonej kuli z sześcioma guzami w formie rombów, w których na przemian w kaboszonowych oprawach zielone kamienie i repusowane główki aniołków. Powyżej krótki trzon, sześcioboczny, z repusowanymi głowami lwów z kołatkami w paszczach.
Czara wtórna, lekko rozchylona umieszczona w pełnym koszyczku o ażurowej koronce motywu lilii, zdobionym na przemian kartuszami okuciowymi z główkami aniołków i kwiatami w układzie kandelabrowym.
Od spodu, pod kryzą stopy napis: RENOWA AD 1717 WIGT 74 SCOT. Na kryzie znaki złotnicze – pruska cecha podatkowa z lat 1809-1812 (orzeł).

Opisane powyżej motywy zdobnicze były powszechnie używane w tym okresie. Pochodziły one ze wzorników norymberskich, ale były bardzo popularne wśród złotników z Królewca. Nietypowe jest użycie do dekoracji naczyń sakralnych przedstawień „zwykłej” twarzy kobiecej i męskiej.

Autor opisu: Anna Malinowska

Wystawy:
Od 1973 - wystawa stała ""Wielcy mieszkańcy, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim""
21.10.2005 - 30.09.2006 - wystawa ""Złotnictwo sakralne dominium warmińskiego od połowy XIV do końca XVIII wieku"", zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie

Publikacje:
Joseph Kolberg Ermländische Goldschmiede, ""Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands"", 1910, Bd. 16, s. 508.
Małgorzata Okulicz, ""Złotnictwo sakralne dominium warmińskiego od połowy XIV do końca XVIII wieku"". Katalog wystawy, Olsztyn 2006, s. 110-113.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 sierpnia 2022 (09.08.2022)
Datowaniekon. XVI w. (stopa i koszyczek), XIX w. (czara)
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaM - 207 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.