Kafel z herbem biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka

 


STATYSTYKI
  • 70 Wejścia
  • 26 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 24,4 cm x szer. 20 cm, gł. 7,5 cm
Miejsce powstania: Braniewo lub Frombork
Materiał: ceramika szkliwiona
Technika: relief

Prostokątny kafel licowy z dekoracją reliefową z herbem biskupa Krzysztofa Andrzeja Szembeka. W polu obramowanym niską listewką znajduje się owalna tarcza herbowa zakończona od góry wolutami, podzielona skośnie biegnącym pasem ozdobionym trzema stylizowanymi różami. Nad pasem i pod nim umieszczone biegnące kozice. Na górze kapelusz biskupi, z którego lewej strony umieszczono pastorał i mitrę, po prawej miecz i koronę. Pole kafla wypełniają biskupie chwosty ułożone od jednego, z którego biegną w dół na cienkich sznurkach dwa, a z nich trzy. Całość została pokryta białą glazurą.
Krzysztof Andrzej Jan Szembek urodził się 16 maja 1680 r. był synem kasztelana krakowskiego Franciszka Szembeka (1625-1693) i bratem prymasa Krzysztofa Antoniego Szembka (1667-1748). Studiował na Uniwersytecie w Ingolstadt. Gdy Krzysztof Szembek był kanonikiem krakowskim i prezpozytem miechowskim, otrzymał biskupstwo chełmińskie. Następnie objął biskupstwo przemyskie i warmińskie. Był także sekretarzem wielkim koronnym.
8 września 1717 r. dokonał koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze koronami papieskimi. W 1733 roku podpisał elekcję Stanisława Leszczyńskiego. Ponadto w Rzymie obronił przywilej egzempcji diecezji warmińskiej. W 1726 r. odprawił synod w Lidzbarku. Jego postanowienia trwały aż do XX w. Wystawił kaplicę Zbawiciela przy katedrze we Fromborku. Bronił spraw ludności Warmii przed władzami pruskimi. Starał się walczyć z likwidacją placówek duszpasterskich i napadami żołnierzy brandenburskich. Zmarł 16 marca w Lidzbarku Warmińskim i został pochowany w katedrze fromborskiej.

Autor opisu: Anna Malinowska
Literatura:
Kuras Katarzyna, Polski Słownik Biograficzny, t. XLVIII/1, Warszawa-Kraków 2012, s. 89-93.
Poczet biskupów warmińskich, pod red. Stanisława Achremczyka, Olsztyn 2008, s. 510.

Wystawy:
„Ze skarbca Muzeum Warmii i Mazur”, Zamek Olsztyn, 1995 r.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 sierpnia 2022 (09.08.2022)
Datowanie2 ćw. XVIII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaC - 459 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.