Lada cechu kowali ślusarzy i stolarzy z Olsztyna

 


STATYSTYKI
  • 103 Wejścia
  • 18 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 34 cm szer. 43 cm głęb. 24 cm
Autor: Jacobus Cimerman MG
Miejsce powstania: Olsztyn gm. M. Olsztyn pow.m.Olsztyn (niem. Allenstein) z dawnych zbiorów Heimatmuseum w Olsztynie
Materiał: dąb, lipa, mosiądz, żelazo
Technika: stolarka, snycerka, toczenie, politurowanie, bejcowanie, malowanie

Lada cechowa o konstrukcji ramowo-płycinowej, została zbudowana z dwóch warstw drewna: wewnętrzna konstrukcja jest dębowa, a zewnętrzna okładzina – brzozowa. Deski dębowe łączone na jaskółczy ogon, okładzina mocowana za pomocą drewnianych kołeczków. Skrzynka prostopadłościenna na czterech toczonych nóżkach, przykryta szerszym wiekiem z gierowaną, wypukłą płyciną – cokołem – zwieńczoną pełnoplastyczną rzeźbą leżącego lwa, z podkową w przednich łapach. W polu podkowy wyryte inicjały: ""MG"". Dolna część korpusu skrzynki obwiedziona profilowanym gzymsem. Na wszystkich ściankach skrzynki wklęsłe, ośmioboczne płyciny obwiedzione rzędem okrągłych, mosiężnych ćwieków. Pola płycin wypełniają mosiężne, repusowane plakiety. Na ściance frontowej dwie płyciny z plakietami, pomiędzy nimi otwór na klucz, otoczony mosiężnym, repusowanym szyldem. Na ściankach bocznych w płycinach antaby z maską lwa. Na ściance tylnej jedna płycina – na niej plakietki mosiężne, trybowane w postaci maski lwa, po bokach unoszące się, podtrzymujące ją, dwa aniołki. Na narożnikach skrzynki mosiężne, repusowane okucia – uskrzydlone hermy męskie i żeńskie. Po wewnętrznej stronie wieka umieszczono zawiasy pasowe z kutego żelaza, wycinane i rytowane. Na środkowym wygrawerowane imię i nazwisko ślusarza: JACOBUS CIMERMAN, po lewej stronie zawiasów napis: ""Treponsky und Poschman Vorstand von 1722”, po prawej stronie napis: ""Gromelsky, Neuman, Kurowsky, Vorstand von 1867."" We wnętrzu skrzynki po lewej stronie umieszczono schowek.
Do 1729 roku olsztyńscy kowale, ślusarze i stolarze stanowili jeden cech zbiorowy. W 1729 roku został wyodrębniony z niego cech stolarzy – wzrosła ilość przedstawicieli tego rzemiosła w Olsztynie. Od tego czasu lada ta należała tylko do cechu ślusarzy i kowali. W XIX wieku była poddana konserwacji – z tego czasu pochodzą inskrypcje na wewnętrznej stronie wieka podające nazwiska starszych cechu. Po lewej stronie wieka: „TREPONSKY UND POSCHMAN VORSTAND VON 1722”, po prawej stronie: „GROMELSKY NEUMAN KUROWSKY VORSTAND VON 1867”. Po poważnym ograniczeniu przywilejów cechowych w 1869 roku nastąpił stopniowy rozpad cechów.

Autor opisu: Anna Malinowska

Wystawy:
1973: „Warmia i Mazury o d czasów Kopernika po dzień dzisiejszy” – zamek olsztyński /wystawa czasowa/
1984: „Ziemia serdecznie znajoma” – wystawa okazji czterdziestolecia powrotu Warmii i Mazur do Polski oraz czterdziestolecia Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – zamek olsztyński /wystawa czasowa/
1990 rok: „Nabytki Działu Rzemiosła Artystycznego 1970-1989” – zamek olsztyński /wystawa czasowa/
1990-1991: „Piękno i kunszt dawnych mebli” – Oddział w Mrągowie /wystawa czasowa/
1995 – „Ze skarbca Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie” – wystawa z okazji 50. rocznicy powstania Muzeum, zamek olsztyński /wystawa czasowa/
Od 2003 – „Olsztyn. Szkice do dziejów miasta”. – Dom Gazety Olsztyńskiej /wystawa stała/

Literatura:
Wakar Andrzej, "Olsztyn dzieje miasta", Olsztyn 1997, s. 72-74.
Wünsch Carl, "Die Bau- und Kunstdenkmäler der Stadt Allenstein / im Auftr. des Landeshauptmannes der Provinz Ostpreußen bearb. von Carl Wünsch", s. 114 il. s. 112.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 sierpnia 2022 (09.08.2022)
Datowaniekon. XVII lub pocz. XVIII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMb - 3 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.