Skarbonka kłodowa

 


STATYSTYKI
  • 120 Wejścia
  • 19 Pobrań

 

Opis

Wymiary: 88 x 17 x 15 cm
Miejsce powstania: Warmia, (dar księdza z Braniewa z 1966 r., być może pochodzi ze zrujnowanego kościoła p.w. św. Katarzyny)
Materiał: drewno debowe, polichromia
Technika: snycerka, polichromia, stolarka

Skarbonka wykonana z kłody drewna dębowego, w kształcie prostopadłościennej skrzynki pokrytej czterospadowym daszkiem wsparta na wysokim postumencie w formie kwadratowego słupa zwężającego się ku dołowi. Ścianki skarbonki i daszka zdobi reliefowy ornament łuskowy. Otwierany daszek jest okuty przez środek taśmą żelazną i zamykany z boku na kłódkę. Taśmą żelazną okuty jest również dół skrzynki i dół postumentu. Głowica została oddzielona od trzonu profilowanym przewężeniem. Cokół korpusu skarbonki również jest profilowany. Cztery ścianki postumentu pokrywa ornament cekinowy z zaznaczonymi środkami nakładających się na siebie krążków. Wysoki postument umieszczony jest dodatkowo na sześcianie stanowiącym podstawę całości. Wewnątrz skarbony znajduje się otwór na przestrzał, służący do wydobywania pieniędzy. Całość pokryta jest polichromią w kolorach czerwonym, żółtym i zielonym.
Najwcześniej skarbonki pojawiły się w starożytnej Grecji. Przypisuje się im funkcję pojemników służących celom oszczędnościowym, do gromadzenia monet, z których korzystano po uzbieraniu pożądanej sumy. Zapoczątkowanie używania skarbon przez starożytnych Greków głównie w świątyniach można wiązać z procesem przechodzenia od gospodarki naturalnej do pieniężnej. W kulturze rzymskiej, skarbonki prócz celów prywatnych, pełniły również ważną funkcję w życiu religijnym. Do naczyń nazywanych thesaurus lub loculus, składane były datki przez wiernych i rozmaite opłaty. Skarbony na datki znane są także w kręgu kościoła chrześcijańskiego i używane są w świątyniach na ziemiach polskich do dnia obecnego.

Autor opisu: Anna Malinowska

Wystawy:
Luterańskie epitafia i portrety upamiętniające, Olsztyn – Zamek, od 5.12.2013.
Literatura:
J. Śliwa, ""Rzymska skarbonka hr. Józefa Wodzickiego"", Alma Mater, nr 49, 2003, s. 16.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 sierpnia 2022 (09.08.2022)
Datowaniepocz. XVII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMb - 113 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.