Lada/skrzynka cechu krawców

 


STATYSTYKI
  • 247 Wejścia
  • 66 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 33 cm szer. 50 cm głęb. 32 cm
Miejsce powstania: Olsztyn gm. M. Olsztyn pow. m. Olsztyn (niem. Allenstein) (pochodzi z dawnych zbiorów Heimatmuseum w Olsztynie
Materiał: drewno debowe, polichromia, żelazo
Technika: stolarka, snycerka, polichromia, kucie, trybowanie, grawerowanie

Skrzynka cechowa prostopadłościenna wykonana z drewna dębowego, zdobiona snycerką ornamentalną. Profilowany cokół skrzynki został oparty na czterech okrągłych, żelaznych nóżkach, przymocowanych do dna kawałkami blachy. W bocznych ścianach zdobionych boniowaniem, w wypukłych plakietach zamocowano żelazne uchwyty ze zgrubieniami na środku. Krawędzie plakiet polichromowane na szaro, wewnątrz na czerwono. Ścianka frontowa została podzielona dwoma wypukłymi plakietami, ozdobionymi żłobkowaniem na krawędziach. Malowanymi analogicznie jak plakiety po bokach. Dodatkowo środki pomalowano na zielono. Pomiędzy plakietkami, umieszczono zamek kluczowy z czarnym okuciem w formie plecionki. Profilowane wieko również zdobione jest żłobkowaniem z płaskorzeźbionymi nożycami krawieckimi w centralnym polu. Polichromia położona analogicznie jak w pozostałych płycinach. Od wewnętrznej strony wieko pomalowano na turkusowy odcień zieleni a na nim umieszczono napis: „WERNEYGIERT A.d. 1723 d. 27 MERTZ, PO, MK”. Wieko od wewnątrz połączone z korpusem dwoma kutymi zawiasami.
Skrzynie cechowe, nazywane też ladami, służyły do przechowywania najcenniejszych przedmiotów i dokumentów cechu rzemieślniczego. Zabezpieczano w nich na przykład insygnia cechowe, pieczęcie, księgi, i pieniądze składkowe.
Rzemiosło olsztyńskie przejęło wzory swojej struktury organizacyjnej od starszych miast Prus Królewskich. Obowiązywał więc system cechowy a statuty poszczególnych cechów ściśle regulowały ich działalność. W Olsztynie ustalono liczbę majstrów i ściśle jej przestrzegano. Stanowiska te były dziedziczne, majstrem mógł zostać syn lub zięć majstra. Krawcy działali w Olsztynie już na przełomie XVI i XVII wieku. Wraz z rozwojem rzemiosła specjalizacje coraz bardziej się zawężały, a każdy z cechów starał się wykonywać jak najwięcej dóbr we własnym zakresie. Jako przykład można podać spór, który wybuchł w 1608 roku między cechem krawców a kuśnierzami o prawo wykonywania damskich nakryć głowy.

Autor opisu: Anna Malinowska

Wystawy:
„Nabytki 1970-1989”, Olsztyn 1990.
„Piękno i kunszt dawnych mebli”, Mrągowo 1990.
Literatura: Wakar Andrzej, Olsztyn dzieje miasta, Olsztyn 1997, s. 72-74.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 sierpnia 2022 (09.08.2022)
Datowanie1723 r.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMb - 120 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.