Zegar słoneczny dwutabliczkowy

 

STATYSTYKI
  • 215 Wejścia
  • 59 Pobrań

 

Opis

Wymiary: 89 + mm x 67 mm x 82 mm
Miejsce powstania: nieznane
Materiał: drewno, papier,
Technika: miedzioryt, oklejanie

Zegar składa się z dwóch drewnianych tabliczek oklejonych papierem z barwnym miedziorytem. Tabliczki połączone są dwoma zawiaskami i po otwarciu tworzą kąt prosty.
Tabliczka pionowa ma wewnątrz wykres gnomoniczny – zegar wertykalny, w którego centrum znajdują się otworki pozwalające na regulacje kąta nachylenia nici od 38 do 54. co 2 stopnie. Na zewnętrznej stronie jest wykaz 46 miejscowości wraz z szerokościami geograficznymi.
Brakuje jedwabnej nici, która powinna wychodzić ze środka tabliczki poziomej i być przewleczona przez odpowiedni otwór w tabliczce pionowej. W ten sposób tworzy ona kąt szerokości geograficznej dla danej miejscowości i służy jako gnomon (wskazówka) dla wertykalnego i horyzontalnego zegara, którego wykres wpisany jest w koło otaczające kompas w tabliczce poziomej. W kompasie niemieckie oznaczenia kierunków geograficznych (NORD, WEST, SUD, OST). Wewnątrz na tarczy kompasu sygnatura P.B.

Zegar dyptykowy jest jednym z rodzajów przenośnych (podróżnych) zegarów słonecznych. Kompas magnetyczny w obudowie pozwala na szybkie zorientowanie zegara względem stron świata. Dzięki ruchomej nici gnomonu zegar można używać na różnych szerokościach geograficznych. Ze względu na małe rozmiary zegar mógł pełnić rolę zegara osobistego.

Autor opisu: Małgorzata Czupajło

Literatura:
Libuše Urešová, “Zegary”, Warszawa 1987
Ludwik Zajdler, “Dzieje zegara”, Warszawa 1956
Arnold Zenkert, „Faszination Sonnenuhr“, Berlin 1984
Stanislav Michal, Irena Laboutkowá, Katalog expozice mĕření času Národního technického muzea v Praze, Praha 1997
Katalog zegarów słonecznych, red. Rafał Zaczkowski, Jędrzejów 2013
Multimedialna Baza Danych Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego [online],

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 sierpnia 2022 (09.08.2022)
DatowanieXVIII w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMF - AS - 93
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.