Naczynie apteczne majolikowe typu Albarello ze sceną "Lota goszczącego dwa anioły"

 


STATYSTYKI
  • 203 Wejścia
  • 61 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 29 cm, śr. podstawy 20 cm, śr. wylewu: 22 cm
Autor: warsztat rodziny Gentili bądź Grue (?)
Miejsce powstania:Włochy, Castelli
Materiał: majolika
Technika: toczenie na kole, szkliwienie (polewa ołowiowo-cynowa), malatura w kolorach: niebieskim, żółtym, brązowym, pomarańczowym, zielonym)

Duże naczynie apteczne, w formie popularnego "albarella". Ten typ cylindrycznych, aptecznych naczyń, przypominających kształtem segment łodygi bambusa, wykonanych z majoliki, popularny był od wieku XIV, zwłaszcza w Italii, gdzie powstawały słynne ośrodki jego produkcji jak: Faenza, Castelli, Deruta, Urbino, czy Castel Durante. Majolika to odmiana fajansu-ceramiki pokrywanej nieprzezroczystą polewą ołowiowo-cynową, w bogatej kolorystyce, inspirowanej ceramiką mauretańsko-hiszpańską, sprowadzaną do Italii przez Majorkę (stąd nazwa majolika).
Przód naczynia zdobi narracyjna scena ujęta w czarna ramkę, ukazana za pomocą trzech dominujących barw: niebieskiej, żółtej i pomarańczowej. Przedstawienie rozgrywa się w pomieszczeniu otwartym z dwóch stron: z prawej strony widnieje wyjście na podwórze i biegnącą dalej ulicę, z lewej strony jawi się dalsza część domu - kuchnia. Na pierwszym planie znajdują się trzy postacie: dwa siedzące anioły (ubrane w żółte szaty, posiadające pokaźne skrzydła), tuż przy nich klęczy starszy brodaty mężczyzna ocierający z wody mokre stopy jednego z aniołów. Przy postaciach, z lewej strony mieści się stół nakryty białym obrusem, na którym widnieją naczynia i chleby, obok stołu widnieje kot. Z tyłu kompozycji wyłania się kuchnia, w której ""krzątają się"" dwie postacie kobiece odwrócone tyłem.
Pod sceną narracyjną mieści się kartusz wypełniony napisem: „Sür: Pomor: APPIOR”.
Scena stanowi cytat z Biblii, z Księgi Rodzaju, opisujący Lota udzielającego gościny aniołom:
"Owi dwaj aniołowie przybyli do Sodomy. Gdy Lot ich ujrzał, wyszedł naprzeciw nich i oddawszy im pokłon do ziemi rzekł: «Raczcie, panowie moi, zajść do domu sługi waszego na nocleg: obmyjcie sobie nogi, a rano pójdziecie w dalszą drogę». Ale oni mu rzekli: «Nie! Spędzimy noc na dworze». Gdy on usilnie ich prosił, zgodzili się i weszli do jego domu. On zaś przygotował wieczerzę, poleciwszy upiec chleba przaśnego. I posilili się".(Rdz 19, 1-3).

Stan zachowania należy ocenić na dobry. Ogólny wygląd przedmiotu jest zadowalający, na tylnej części brzuśćca znajduje się pęknięcie podłużne, gdzieniegdzie mieszczą się lekkie przetarcia i odpryski szkliwa.

Autor opisu: Jagoda Semków

Literatura:
Dymarczyk, „Aptekarz i majoliki. O Mateuszu B. Grabowskim i jego krakowskiej kolekcji ceramiki aptecznej”, Kraków-Poznań 2015

Wystawy:
Szpital św. Ducha (Dział Historii Medycyny) Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, ekspozycja prezentująca zabytki z historii aptekarstwa.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
DatowanieXVIII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMF - HM - 372
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.