Naczynie apteczne majolikowe typu Albarello z przedstawieniem św. Tomasza z Akwinu

 

STATYSTYKI
  • 203 Wejścia
  • 60 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 29 cm, śr. podstawy: 21 cm, śr. wylewu: 22 cm
Autor: Manufaktura Castelli
Miejsce powstania: Włochy, Castelli
Materiał: majolika
Technika: toczenie na kole, szkliwienie (polewa ołowiowo-cynowa), malatura w kolorach: niebieskim, żółtym, pomarańczowym, zielonym, brązowym

Duże naczynie apteczne, w formie popularnego "albarella". Ten typ cylindrycznych, aptecznych naczyń, przypominających kształtem segment łodygi bambusa, wykonanych z majoliki, popularny był od wieku XIV, zwłaszcza w Italii, gdzie powstawały słynne ośrodki jej produkcji jak: Faenza, Castelli, Deruta, Urbino, czy Castel Durante. Majolika to odmiana fajansu-ceramiki pokrywanej nieprzezroczystą polewą ołowiowo-cynową, w bogatej kolorystyce, inspirowanej ceramiką mauretańsko-hiszpańską, sprowadzaną do Italii przez Majorkę (stąd nazwa majolika).
Naczynie białe, pokryte sceną narracyjną na przodzie brzuśćca, ukazaną za pomocą ograniczonej palety barwnej; żółtego, pomarańczowego, brązowego, niebieskiego i zielonego (kolory charakterystyczne dla Castelli). Scena rozgrywa się w pomieszczeniu przykrytym flizowaną posadzką, otwartym z prawej strony odsłoniętą kotarą na fragment placu miasta z kościołem. W środku kompozycji znajduje się św. Tomasz z Akwinu, będący w stanie wizji Ukrzyżowanego Chrystusa. Prawa dłoń świętego znajduje się na jego piersiach (w barokowym symbolicznym geście zawierzenia), lewą dłoń święty odrzuca w tył. Święty klęczy przed krucyfiksem umieszczonym na stole przykrytym zieloną materią (oprócz krucyfiksu leżą również na stole książki). Z ran Chrystusa "spływają" krople krwi ku twarzy św. Tomasza. Scena mogła zostać zainspirowana (z pewnymi odstępstwami - m.in. pominięciem anioła) n.p. szkicem Lodovicio Buti (1560-1611).
Pod sceną narracyjną mieści się kartusz z napisem: „Sur: Violar e Succ”, który być może należałoby tłumaczyć: „Surgit: succus e Viola arvensi /Przenoś: Sok z Fiołka polnego” (?)

Stan zachowania należy ocenić na dobry. Ogólny wygląd przedmiotu jest zadowalający, na naczyniu z tyłu wyraźne pęknięcie od wylewu do połowy brzuśćca, uszczerbienia przy podstawie i przy wylewie.

Autor opisu: Jagoda Semków

Literatura:
I. Dymarczyk, „Aptekarz i majoliki. O Mateuszu B. Grabowskim i jego krakowskiej kolekcji ceramiki aptecznej”, Kraków-Poznań 2015

Wystawy:
Szpital św. Ducha (Dział Historii Medycyny) Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, ekspozycja prezentująca zabytki z historii aptekarstwa.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
DatowanieXVIII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMF - HM - 371
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.