Moździerz z delfinami

 


STATYSTYKI
  • 238 Wejścia
  • 66 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 21,5 cm, śred. podst. 16,5 cm, śred. wylewu 21,5 cm , dł. pistela 38 cm, waga 10 kg (12 kg wraz z pistelem)
Miejsce powstania: Niemcy, Niderlandy?
Materiał: brąz
Technika: odlewanie

Moździerz z cylindrycznym brzuścem, wyodrębnioną stopą i kołnierzem rozszerzonym przy wylewie. Uchwyty w formie delfinów ze stylizowaną dekoracją akantową. Dekorację brzuśca stanowią pierścienie plastyczne, umieszczone w trzech strefach na płaszczu: pod wylewem, poniżej uchwytów oraz przy przejściu w stopę. Ozdobą moździerza są także symetrycznie umieszczone uchwyty w kształcie wygiętych esowato delfinów (typowe dla moździerzy renesansowych). Komplet z moździerzem stanowi oryginalny pistel, z plastycznym pierścieniem pośrodku trzonka, zakończonego z obu stron tłuczkami.
Moździerze stosowano powszechnie w gospodarstwie domowym i w aptekarstwie, jako naczynia służące do ręcznego kruszenia, rozdrabniania, ucierania i mieszania rożnych substancji. Wykonywano je z różnych materiałów. Moździerze z brązu upowszechniły się dopiero w okresie średniowiecza. Wykonywali je ludwisarze, którzy zajmowali się odlewaniem dzwonów i armat. Najbardziej rozpowszechnione były moździerze ważące do kilku kilogramów, renesansowy moździerz o wadze 12 kg (wraz z pistelem), to obiekt bardzo rzadko spotykany.
Stan zachowania dobry.

Autor opisu: Weronika Wojnowska

Literature:
A. Stabrawa, Moździerze aptekarskie w krakowskich zbiorach muzealnych, Kraków 1974

Exhibitions:
Mikołaj Kopernik życie i dzieło, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, dawny pałac biskupi, 2015

Digital image rights: https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.en

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
DatowanieXVI w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMF - HM - 344
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.