Albarello - naczynie apteczne z popiersiem rzymskiego żołnierza

 


STATYSTYKI
  • 231 Wejścia
  • 68 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 26,5 cm, śr. 11,5 cm, śr. podst. 10 cm
Autor: warsztat Calamelli Virgiliotto (1531-1570)
Miejsce powstania: Włochy, Faenza
Materiał: majolika
Technika: toczenie na kole, szkliwienie (polewa ołowiowo-cynowa), malatura w kolorach: niebieskim, żółtym, pomarańczowym, zielonym, brązowym

Albarello - naczynie apteczne o cylindrycznym brzuścu, z przewężeniem na 1/3 wysokości brzuśca, wyodrębnionej stopie i lekko rozchylonym wylewie. Na brzuścu dekoracja z wici i liści akantu oraz medalion portretowy, z przedstawieniem, na żółtym tle, popiersia mężczyzny przybranego w hełm i zbroję rzymskiego żołnierza. Pod medalionem banderola, zwinięta z tyłu naczynia, na której umieszczony jest napis farmaceutyczny: Dia Boragine. Na zewnętrznej stronie dna sygnatura: D 125.
Ten typ cylindrycznych naczyń majolikowych, przypominających segment łodygi bambusa, zyskał, od wieku XIV, popularność zwłaszcza w Italii, gdzie powstały słynne ośrodki jej produkcji jak: Faenza, Castelli, Deruta, Urbino, czy Castel Durante. Unikatowe albarello ze zbiorów fromborskiego muzeum pochodzi z warsztatu słynnego ceramika z Faenzy - Virgiliotto Calamelli (1531-1570), współpracownika Francesco Mezzarisy, który należał do współtwórców XVI-wiecznego stylu majoliki z Faenzy. Zdobiąca naczynie dekoracja w formie medalionu z popiersiem należy do stworzonego w XVI wieku w Faenzie typu ikonograficznego zwanego a quarteri.
Stan zachowania dobry, na brzegu wylewu znajdują się lekkie przetarcia i drobne odpryski.

Autor opisu: Weronika Wojnowska

Literatura:
I. Dymarczyk, Aptekarz i majoliki. O Mateuszu B. Grabowskim i jego krakowskiej kolekcji ceramiki aptecznej, Kraków-Poznań 2015

Wystawy:
Mikołaj Kopernik życie i dzieło Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, dawny pałac biskupi 2015

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
Datowanie1 poł. XVI w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMF - HM - 367
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.