Albarello - naczynie apteczne z przedstawieniem Wenus

 


STATYSTYKI
  • 285 Wejścia
  • 72 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 26,5 cm, śred. 11,5 cm, śred. podst. 10 cm
Autor: warsztat Calamelli Virgiliotto (1531-1570)
Miejsce powstania: Włochy, Faenza
Materiał: majolika
Technika: toczenie na kole, szkliwienie (polewa ołowiowo-cynowa), malatura w kolorach: niebieskim, żółtym, pomarańczowym, zielonym, brązowym

Albarello - naczynie apteczne o cylindrycznym brzuścu, z przewężeniem na 1/3 wysokości brzuśca, wyodrębnionej stopie i lekko rozchylonym wylewie. Na brzuścu dekoracja z wici i liści akantu oraz medalion portretowy, z przedstawieniem, na żółtym tle, postaci nagiej Wenus, z lekką draperią na ramionach, ze strzałą w prawej dłoni (instrument do pobudzania miłości), lewa zaś zasłania nagie łono (typ Venus Pudica- Venus Wstydliwej). Pod medalionem na rozwiniętej opasce napis: Thyrica: m. Na zewnętrznej stronie dna sygnatura D. 25. Przedstawienie Wenus oraz napis Thyrica, sugeruje, iż albarello służyło do przechowywania afrodyzjaku.
Ten typ cylindrycznych naczyń majolikowych, przypominających segment łodygi bambusa, zyskał, od wieku XIV, popularność zwłaszcza w Italii, gdzie powstały słynne ośrodki jej produkcji jak: Faenza, Castelli, Deruta, Urbino, czy Castel Durante. Fromborskie unikatowe albarello pochodzi z warsztatu słynnego ceramika z Faenzy - Virgiliotto Calamelli (1531-1570), współpracownika Francesco Mezzarisy, który należał do współtwórców XVI-wiecznego stylu majoliki z Faenzy. Zdobiąca naczynie dekoracja w formie medalionu z popiersiem należy do stworzonego w XVI wieku w Faenzie typu ikonograficznego zwanego a quarteri.
Stan zachowania dobry, na brzegu wylewu większy ubytek i mniejsze odpryski.

Autor opisu: Weronika Wojnowska

Literatura:
I. Dymarczyk, Aptekarz i majoliki. O Mateuszu B. Grabowskim i jego krakowskiej kolekcji ceramiki aptecznej, Kraków-Poznań 2015
Wystawy:
Mikołaj Kopernik życie i dzieło Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, dawny pałac biskupi 2015

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
Datowanie1 poł. XVI w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMF - HM - 368
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.