Wymiary: 75 cm x 175 cm x 122
Miejsce znalezienia: dawne wyposażenie kanonii na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku
Materiał: drewno dębowe
Technika: stolarka artystyczna
Stół z blatem prostokątnym, zamocowany na podporze przy pomocy dwóch szyn. Szyny przytwierdzone do dwóch par nóg, usztywnionych konstrukcją w formie krzyża. Nogi stołu ustawione względem siebie ukośnie i połączone dwoma trawersami. Toczone nogi w formie balasów ustawione były na małym cokole kostkowym. Górny trawers tworzą dwie listwy pionowe, wykrojowe, z wycięciem falistym u dołu, skrzyżowane pośrodku i wzmocnione ozdobnym, profilowanym trzpieniem. Dolny trawers w kształcie kwadratu z listew poziomych biegnących tuż nad podłogą tworząc jednocześnie podnóżek. Nogi stołu toczone w pierścienie; na złączach z górnym trawersem zdobią je fazowania i rauty. Stan zachowania stołu dobry, po konserwacji w 2019 roku. Zmieniono wówczas prostą, owalną płytę stołu, zastępując prostokątnym blatem o profilowanej krawędzi.
Stół to mebel o konstrukcji szkieletowej lub skrzyniowej, składający się z płyty wierzchniej (blatu) i podstawy, najczęściej wsparty na czterech nogach o różnorodnej konstrukcji. Stoły przez długi czas traktowane były jako sprzęty dodatkowe. Stałe konstrukcje stołów pojawiły się w XV wieku i początkowo wzorowano się na konstrukcji stołów gotyckich, gdzie płyty dźwigane były na dwóch podporach łączonych ryglem. W XVI wieku rozpowszechniły się stoły prostokątne wsparte na czterech nogach. Płyta stołowa była wzmocniona poprzez skrzynię w której umieszczano czasami szuflady. Obok stołów prostokątnych budowano również stoły o płytach okrągłych, kwadratowych i wielobocznych. W dekoracji stołów występowały formy przyrodnicze (łapy lwie, postacie zwierzęce, maszkarony ) i formy architektoniczne (konsole, kolumny, profile gzymsowe).
Autor opisu: Jagoda Semków
Literatura:
1. Izydor Grzeluk, Słownik terminologiczny mebli, PWN 2000, s. 98-110
2. Janusz Krawczyk, Meble jako przedmioty użytkowe i zabytki. U podstaw problematyki konserwatorskiej mebli zabytkowych, Toruń, 2006
3. Joseph Aronson, The Encyclopedia of Furniture, 1965
Wystawy:
70 lat Muzeum Mikołaja Kopernika, dawny pałac biskupi, 2018 r.
Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl
Data archiwizacji | 10 sierpnia 2022 (10.08.2022) |
Datowanie | XVI - XIX w. |
Kategoria | Zbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku |
Sygnatura | MF - R1 - 18 |
Właściciel | Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku |