Ława neorenesansowa

 

STATYSTYKI
  • 231 Wejścia
  • 95 Pobrań

 

Opis

Wymiary: 174 cm x 153 cm x 55,5 cm
Miejsce: przekazana do muzeum z Centralnej Składnicy Muzealnej w Kozłówce - 22.10.1957 r.
Materiał: drewno dębowe
Technika: stolarka artystyczna

Ława skrzyniowa prostokątna z wysokim oparciem zakończonym niewielkim gzymsem, o konstrukcji ramowo-płycinowej, ustawiona na skrzynkowym podium. Deska siedzeniowa unoszona, umocowana na zawiasach, stanowiąca wieko skrzyni. Przód skrzyni zdobią trzy płyciny wypełnione ornamentem typu faltwerk. Pionowe części ramy zdobi motyw wklęsły łuski, boczne ramy w środkowej części z dekoracją figuralną. Poręcze po obu stronach ławy z ornament roślinnym zakończone głowami lwów. Zaplecek dziewięciopolowy, w trzech kondygnacjach, ujęty między dwa pilastry z bogatą dekoracją roślinno-figuralną. W najniższym rzędzie trzy płyciny wypełnione ornamentem faltwerkowym, w środkowym rzędzie w owalnych medalionach płaskorzeźbione głowy różnych stanów, otoczone wicią roślinną. W najwyższej części płyciny o wydłużonym prostokącie wypełnione ornamentem roślinnym z maszkaronami. Na trzech poziomach płyciny dzielone szeroką, profilowana listwą. Gzyms wieńczący o wklęsło-wypukły profilu w formie skróconego baldachimu, dekorowany ząbkowaniem.
Ława przedstawia typ ławy skrzyniowej, cassapanca, która łączyła fun¬kcję mebla do siedzenia, spania i skrzyni do prze¬chowywania różnych przedmiotów, a na twarde siedzenie kładziono poduszki lub miękkie grube tkaniny. W XVI w. rozpowszechniła się w całej Europie i stała się jednym z najważniej¬szych mebli w bogatych domach.

Autor opisu: Jagoda Semków

Literatura:
1. Izydor Grzeluk, Słownik terminologiczny mebli, PWN 2000, 71-73
2. Janusz Krawczyk, Meble jako przedmioty użytkowe i zabytki. U podstaw problematyki konserwatorskiej mebli zabytkowych, Toruń, 2006
3. Joseph Aronson, The Encyclopedia of Furniture, 1965

Wystawy:
700 lat miasta Fromborka, dawny pałac biskupi, 2010 r.
Warmińskie malarstwo i rzeźba od XVII do XIX wieku, Dział Historii Medycyny, szpital św. Ducha (wystawa stała)

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
DatowanieXIX w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMF - R1 - 3
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.