Płyta erekcyjna dawnego barbakanu

 


STATYSTYKI
  • 291 Wejścia
  • 68 Pobrań

 

Opis

Wymiary: 116 x 64 x 17 cm
Miejsce: z murów dawnego barbakanu we Fromborku
Materiał: piaskowiec
Technika: płaskorzeźba, polichromia

Prostokątna, płaskorzeźbiona płyta w formie kartusza herbowego z fundacji biskupa Maurycego Ferbera, upamiętniająca wybudowanie barbakanu na przedbramiu południowym Wzgórza Katedralnego we Fromborku. Wykonana z piaskowca, polichromowana. W środkowym polu czteropolowy herb: na tarczy czwórdzielnej w krzyż, po prawej stronie herb Ferberów z trzema głowami dzików, pozostałe trzy herby nierozpoznane: (dwa drzewa liściaste, udo ptasie ze szponem, niedźwiedź.) W klejnocie mitra biskupi, którą dekorują główki putt i klęczące postaci św. Piotra i św. Pawła. Po obu stronach mitry wśród liści akantu wplecione insygnia: krzywula pastorału oraz chwast sznura. Na całej powierzchni płyty w rollwerkowym obramieniu bogaty ornament okuciowy z girlandami owoców, festonami i liśćmi akantu. Pod tarczą herbowa zapis w trzech rzędach zamknięty w podwójnej ramce, częściowo obtłuczonej z fragmentem tekstu: MAURITIUS FWRBER SU… EPS VARMIEN…DECOREAC MONUMENTIS ECLIAE SU… EX TRUCTIS HOC POSUIT A MDXX…Płyta wmurowana po wewnętrznej stronie ściany zachodniej ryzalitu południowego dawnego pałacu biskupiego. Stan zachowania dość dobry, płyta w wielu miejscach obtłuczona, polichromia rozmyta.
Płyta z kartuszem herbowym Maurycego Ferbera umieszczona w 1537 na ścianie barbakanu, a po jego zasypaniu w 1853 roku przeniesiona na zewnętrzną ścianę zachodnią, dawnego pałacu biskupiego. Przy odbudowie pałacu po zniszczeniach wojennych, pod koniec lat 60.XX wieku płytę przeniesiono do magazynów muzealnych i w 1977 roku wmurowano po wewnętrznej stronie ściany zachodniej na parterze pałacu.
Tablice fundacyjne to kamienne płyty umieszczane na elewacji budynków, upamiętniające fundatora i czas powstania budowli. Umieszczane były na elewacjach budynków, kościołów w miejscu najbardziej eksponowanym. Na tablicach przedstawiano najczęściej herb lub portret fundatora , a w dolnej części lub na obrzeżach płyty znajdował się inskrypcja opisująca wydarzenie.

Autor opisu: Jagoda Semków

Literatura:
Maria Glińska, Plastyka kamienna na Pomorzu Zachodnim w latach 1530–1640, [w:] Sztuka Pomorza Zachodniego, red. Z. Świechowski, Warszawa 1973, s. 319–322.
Kinga Krasnodębska, Nowożytna rzeźba kamienna na dworach książąt pomorskich w okresie złotego wieku Pomorza, [w:] Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku, pod red. R. Makały, kat. wyst., Szczecin 2013, s. 67–68.

Publikowany:
Katalog zabytków sztuki w Polsce. Braniewo, Frombork, Orneta i okolice. s. 89-91, fig.451, 1980 r.
Charzewski Stanisław, Stary pałac biskupi we Fromborku, Komunikaty Mazursko-Warmińskie 1959, nr 3, s.321-323, ilustr.
Czubiel Lucjan, Gotycko-barokowy pałac biskupi we Fromborku po odbudowie w: Komentarze Fromborskie, 1972, zeszyt 4, s. 181-188
Zins Henryk, Nieznany testament biskupa warmińskiego Maurycego Ferbera w: Rocznik Olsztyński 1958, tom I, s. 223-241

Wystawy:
Wystawa stała, ryzalit południowy dawnego pałacu biskupiego, od 1970 r.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 sierpnia 2022 (11.08.2022)
Datowanie1537 r.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMF - Rz - 37
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.