Kafel płytowy z palmetką

 

STATYSTYKI
  • 30 Wejścia

 

Opis

Wymiary: 20 x 16,8 cm, szer. kołnierza: 6cm
Autor: Prusy, warsztat lokalny
Miejsce znalezienia/powstania: znalezisko luźne przy Szpitalu św. Ducha
Materiał: glina
Technika: formowanie w matrycy, szkliwienie, wypalanie

Kafel płytowy, wypełniający, środkowy z centralnie umieszczoną dekoracją reliefową w formie motywu palmetki. Palmetkę po bokach otaczają dwie wicie roślinne wychodzące z jej podstawy. Dekoracja i pole kafla pokryte ciemnozieloną polewą. Kafel mocowano w bryle pieca za pomocą szerokiego kołnierza.
Piec renesansowy zbudowany był z kafli płytowych, złożonych z płytki i kołnierza, który służył do mocowania kafla w ścianie pieca. Formowano je w specjalnych matrycach (negatywowych formach), zdobiono dekoracją reliefową i pokrywano barwnym szkliwem. Bryła pieca składała się przeważnie z dwóch (ale bywało i więcej) skrzyń, w których podziały w kierunku pionowym i poziomym wyznaczały: kolumienki, filary, półfilary, gzymsy, fryzy itd. Piece z kafli płytowych, w porównaniu z piecami z kafli naczyniowych, stosowanych wcześniej, miały nie tylko większą wydajność grzewczą ale dawały też ogromne możliwości jeśli idzie o stronę dekoracyjną, bowiem płytki kafli stały się idealnym nośnikiem różnych treści. W zdobnictwie często stosowano obok motywów religijnych, heraldycznych, architektonicznych, roślinnych, czy figuralnych także wzory zaczerpnięte ze sztuki antycznej.
Kafel dość dobrze zachowany, niewielkie uszczerbienia i ubytki na krawędziach.


Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0
https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji20 lutego 2023 (20.02.2023)
DatowanieXVIII - XIX w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMF/R/79a
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.