Bieżące Aktualności

01

wrz

Barok i renesans na Warmii i Mazurach

Ekipa Regionalnej Pracowni Digitalizacji, po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków rozpoczęła przygotowania do realizacji projektu „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”. W trakcie podróży po województwie w poszukiwaniu odpowiednich do digitalizacji obiektów z epoki barku i renesansu, odwiedziła Galiny, Smolajny, Kwitajny, Stoczek Klasztorny, Chwalęcin i Krosno.

10

sie

Kamienie do zadań specjalnych

Na naszej stronie pojawiło się trzecie i ostatnie spośród zidentyfikowanych w Polsce wczesnośredniowiecznych żaren garncarskich, które służyły do produkcji domieszki schudzającej.

07

sie

Zabytki w cyfrowej formie

Kolejne zabytki z elbląskiego muzeum zostały poddane digitalizacji. Jest to jedno z działań w ramach projektu współpracy transgranicznej Polska-Rosja, który zakłada działania na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego.  

30

cze

Medalowe zakończenie

Ostatnim obiektem, który zaprezentujemy w ramach czerwcowego cyklu STARoci "Początek XX w. w obiektach i dokumentach", jest Medal Wojska, przyznawany przez Prezydenta RP na Uchodźstwie.  

26

cze

Dwie legitymacje

W czerwcowym cyklu STARoci prezentujemy kolejne dokumenty z XX w. Dziś legitymacje i kilka faktów, m.in powody, dla których ówcześni Polacy zapisywali się do związków zawodowych.

23

cze

STARocie z żołnierskiego niezbędnika

Żołnierskie wyposażenie to wiele, najlepiej nie za dużych i jednocześnie praktycznych narzędzi. Po menażce i manierce prezentujemy łopatkę niemieckiej piechoty, której produkcję w takim kształcie rozpoczęto 140 lat temu. Pełniąc wiele funkcji pomagała żołnierzowi przetrwać, a nawet ratowała życie.

19

cze

Losy i dokumenty internowanych Polaków

Kolejny czerwcowy piątek jest dniem prezentacji kolejnych dokumentów z początku XX w.
W prywatnych kolekcjach mieszkańców regionu natknęliśmy się na węgierską legitymację z 1944 r.  oraz  fragmenty „Modlitewnika żołnierza polskiego” drukowanego w czasie II wojny światowej w Szwajcarii.

16

cze

Żołnierski ekwipunek sprzed I wojny światowej

Galeria STARoci powiększa się o przedmiot sprzed ponad 100 lat. Wyprodukowana przed I wojną światową żołnierska menażka wraz z interesującym opisem o latach przemiany i udoskonalania tego funkcjonalnego przedmiotu.

 

10

cze

Historia rzemiosła, umowy i uczennicy

W dwudziestoleciu międzywojennym kandydat na ucznia zobowiązywał się na piśmie wobec pryncypała być posłusznym, pracować pilnie i zachowywać się przyzwoicie.  Pryncypał także miał obowiązki. Wszystkie dokładnie spisane.

09

cze

STARocie z lat wojennych

Przedmiot ten wykorzystywano podczas dwóch wojen światowych. Miał zapewnić bezpieczeństwo na wypadek użycia przez wroga broni chemicznej. Na świecie, poza amatorskimi egzemplarzami, wytwarzano je przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.  

05

cze

Książeczki wojskowe w cyklu STARocie

Dwa dokumenty i porcja informacji o historii Polski i Polaków. Zbiór zdigitalizowanych przedmiotów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu powiększa się o książeczkę wojskową z 1925 roku oraz o taki sam dokument wydany 35 lat później.

02

cze

Początek XX w. w obiektach i dokumentach

Akcesoria żołnierskie, maska gazowa dla konia, przedwojenny medal, powojenna umowa o naukę rzemiosła i kilka innych unikatowych przedmiotów zaprezentowanych zostanie w czerwcu, w ramach cyfrowej prezentacji STARoci, czyli obiektów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu.

01

cze

Konkurs plastyczny

Wspólnie z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na pracę inspirowaną naszymi zbiorami. Gotowe projekty można przesyłać do końca czerwca.

29

maj

Kolekcja STARocie w blasku olimpijskiego brązu

Kolekcja unikalnych obiektów z prywatnych zbiorów mieszkańców regionu tworzona na naszym portalu powiększa się o unikalny i jedyny w Elblągu medal olimpijski. Pani Helena Pilejczyk – brązowa medalistka zimowej olimpiady w Squaw Valley użyczyła trofeum do cyfrowej dokumentacji i prezentacji.

06

kwi

Wielkanocne tradycje, wierzenia, obrzędy

Wielkanoc coraz bliżej, dlatego udostępniamy małą ściągę, z informacjami szczególnie przydatnymi w gorącze przedświątecznych przygotowań.

11

mar

Olimpijskie trofea i pamiątki

Wkrótce na naszej stronie pojawią się zdigitalizowane przedmioty będące własnością Heleny Pilejczyk. Szczególnie cenny będzie medal z zimowych igrzysk olimpijskich. 

25

lut

Odrobina sławy

Regionalna Pracownia Digitalizacji odwiedziła dziś studio TVP3 Olsztyn, aby opowiedzieć o swojej pracy i aplikacjach, które przygotowała. W zeszłym tygodniu o Kanale Elbląskim można było usłyszeć w regionalnych Wiadomościach i w Teleexpresie.

06

lut

Kolejne muzealia na stronie

Na naszej stronie pojawiły się dwa nowe obiekty ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

21

sty

Rzeźby z Kętrzyna

Na naszej stronie pojawiły się dwie nowe realizacje. To rzeźby, które na co dzień można oglądać w Muzeum im. Wojciecha Ketrzyńskiego w Kętrzynie.

17

sty

Wystarczy kliknąć

Od 7 lat przenoszą regionalne zabytki do rzeczywistości cyfrowej. Za pośrednictwem strony cyfrowewm.pl można oglądać ponad 600 zabytkowych obiektów. W 2019 r. udało się ich zdigitalizować 178.

07

sty

Cyfrowe oprawy

W naszej kolekcji pojawiły się nowe cyfrowe eksponaty - to oprawy czterech wyjątkowych ksiąg, zdigitalizowane w ramach projektu, realizowanego przez Bibliotekę Elbląską.

20

gru

Ponad granicami dla dziedzictwa

W miniony czwartek, 12 grudnia w Kaliningradzie odbyła się konferencja poświęcona rozpoczęciu projektu „Muzea ponad granicami. Etap II”. W projekcie, którego celem jest przede wszystkim zachowanie dziedzictwa kulturowego współpracują Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie jako główny beneficjent oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i Muzeum Archeologiczno-Historyczne jako partnerzy.

11

gru

Średniowiecze z bliska

Enkolpion, patynka, lunula, glewia, armet, koncerz, typariusz, przęślik… To nazwy kilku z ponad stu średniowiecznych przedmiotów, które z muzeów w województwie warmińsko-mazurskim trafiły do cyfrowej przestrzeni internetu, tworząc bardzo różnorodną i ciekawą kolekcję regionalnych muzealiów i zabytków.

10

gru

Kanał Elbląski na kliknięcie

Pięć – tyle pochylni liczy Kanał Elbląski. Przez ostatnie dwa lata trwała cyfryzacja tego wyjątkowego zabytku techniki. Teraz każdy, nawet jeśli nie realnie, to wirtualnie będzie mógł zrobić wycieczkę po pochylniach, a zakładając okulary 3D obejrzeć maszynownię, budkę sygnalisty, a nawet wcielić się w maszynistę lub sygnalistę.

22

lis

Pięć cyfrowych pochylni Kanału Elbląskiego

Na stronie cyfrowewm.pl można już ogladać efekty digitalizacji wszystkich pięciu pochylni Kanału Elbląskiego.

18

lis

Średniowieczna kolekcja na stronie

Na stronie cyfrowewm.pl są już dostępne wszystkie średniowieczne zabytki zdigitalizowane w projekcie "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur". Dzięki współpracy z ośmioma regionalnymi muzeami powstała bardzo różnorodna i ciekawa kolekcja muzealiów i zabytków architektonicznych z naszego województwa.

30

paź

Posłuchaj, aby zobaczyć

Osoby niewidome i niedowidzące będą mogły korzystać z cyfrowych zasobów Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Dzięki realizacji projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” ponad sto muzealnych eksponatów zyskało audiodeskrypcję.

29

paź

Edukacyjny potencjał Kanału Elbląskiego

W poniedziałek, 28 października w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbyła się konferencja skierowana do nauczycieli i edukatorów pt. "Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego".
 

25

paź

Uzbrojeni w wiedzę

16 i 24 października w Elblągu i Olsztynie odbyły się konferencje mające na celu promocję cyfrowych narzędzi w edukacji. Dzięki realizacji projektu "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur" nauczyciele i edukatorzy uzyskali dostęp do ponad 100 średniowiecznych zdigitalizowanych zabytków.

18

paź

Nie tylko VR, ale też AR

 

Projekty, realizowane obecnie przez Pracownię, zainspirowały nas do tworzenia. Dzięki temu powstały materiały, reklamujące nasz projekt, będące jednocześnie wstępem do zabawy z rozszerzoną rzeczywistością.

03

paź

Pionierskie czasy

W gościnnych prograch Kina Światowid już po raz 11. zainaugurowany został cykl Elbląg na dużym ekranie. To spotkania z elbląską historią i materiały filmowe, dotykające różnych zagadnień z przeszłości miasta. Wczorajszy seans poświęcony był elbląskim pionierom dlatego też Regionalna Pracownia Digitalizacji zaprezentowała na nim jedno z działań dwuletniego projektu, który właśnie wkroczył w etap realizacji - "Muzea ponad granicami. Etap II".

24

wrz

Potencjał edukacyjny Kanału Elbląskiego

W poniedziałek, 28 października odbędzie się w Elblągu konferencja skierowana do nauczycieli, będąca podsumowaniem projektu „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego”. Kanał Elbląski zostanie pokazany jako modelowy przykład prezentacji możliwości wykorzystania zasobów cyfrowych w edukacji.

20

wrz

Średniowieczna konferencja dla nauczycieli

W ramach projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” w październiku, w Olsztynie i Elblągu, zorganizowane zostaną konferencje dla nauczycieli. W programie są wykłady, warsztaty, pokazy filmów oraz prezentacje aplikacji VR i AR.

18

wrz

Co u nas?

Lada chwila na naszej stronie pojawią się nowe średniowieczne obiekty, ale już teraz promujemy je pokazując w mediach społecznościowych krótkie filmiki, na których prezetujemy wybrane muzealia.

28

sie

Podpisanie umowy partnerskiej

W poniedziałek, 26 sierpnia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu została podpisana umowa partnerska do projektu z programu Polska-Rosja. W trzecim kwartale tego roku rozpoczynamy relizację projektu "Muzea ponad granicami. Etap II"

20

sie

Jesteśmy na Sketchfabie i Instagramie

Rozszerzamy naszą działalność w internecie i social mediach. Utworzyliśmy konta Regionalnej Pracowni Digitalizacji na Sketchfabie oraz na Instagramie. To tam, oprócz Facebooka będą trafiały efekty naszej codziennej pracy.

06

sie

Średniowiecze na wyciągnięcie ręki

Strzelanie z łuku i kuszy, poszukiwanie ukrytych w chacie przedmiotów, ozdabianie ceramicznych garnków, a także zwiedzanie galerii ze średniowiecznymi muzealiami z całego województwa warmińsko-mazurskiego – to wszystko w wirtualnej rzeczywistości, w nowo powstającej przestrzeni Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
 

18

lip

Asystenci maszynisty poszukiwani

Wchodzisz do maszynowni, czekasz na czerwoną lampkę, która zapala się na znak sygnalisty i możesz rozpocząć proces przeprowadzania statku przez pochylnię. Najpierw wyciągasz zawleczkę z dźwigni kierunku ruchu, przestawiasz dźwignię i wkładasz zawleczkę, odkręcasz zawór, przestawiasz hamulec, kontrolujesz obrotomierz i znów odkręcasz zawór, obserwujesz, a potem zakręcasz zawór, zaciągasz hamulec, wyciągasz zawleczkę, przestawiasz dźwignię i wkładasz zawleczkę. Proste? Świetnie! Jeśli zrobisz wszystko poprawnie, otrzymasz certyfikat asystenta maszynisty. Jeśli nie, spowodujesz katastrofę. Twój statek się „wykolei”.

24

maj

Obrazy w digitalizacji

Kolejne obiekty pojawiają się na stronie cyfrowewm.pl.
 

13

maj

O porzuconych narzędziach kopacza gliny spod Małdyt

Wkrótce zarzucimy Was nowymi obiektami, a będzie ich co najmniej setka, ale do tego czasu chcemy pokazać, że zdigitalizowane przez nas przedmioty mają za sobą wiele wieków istnienia i ciekawą opowieść, np. tę o kopaczu gliny, który porzucił swoje narzędzia...

15

kwi

Spacer po Kanale

Wirtualna przechadzka po wszystkich pięciu pochylniach Kanału Elbląskiego będzie możliwa już jesienią w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Dzięki realizacji projektu „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego będzie można nie tylko wybrać się na spacer po pochylniach, ale również wcielić się w maszynistę, który przeprowadza śluzowanie statku.

09

kwi

Aplikacje dla dziedzictwa

W ramach dwóch realizowanych przez Regionalną Pracownię digitalizacji projektów, dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego powstaną dwie aplikacje do wirtualnej rzeczywistości.

12

mar

Powstają średniowieczne filmy

Równolegle z digitalizacją nasza ekipa pracuje nad krótkimi filmami, dotyczącymi wybranych aspektów średniowiecznego życia i rzemiosła. Filmy zostaną zaprezentowane na nszym kanale na YouTubie.

05

mar

Baby do internetu

Kamienne posągi antropomorficzne znajdujące się na terenie dawnych ziem pruskich od dawna wzbudzały ciekawość. Od „niepamiętnych” czasów stały zazwyczaj na granicach wsi, będąc charakterystycznymi i wydawało się niezmiennymi elementami krajobrazu. Cztery z pięciu bab pruskich, które znajdują się w naszym województwie zdigitalizowaliśmy w ramach projektu "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur".

22

lut

Unikatowe, średniowieczne żarna garncarskie

Wyglądają bardzo niepozornie, ale pełniły bardzo ważną rolę w procesie produkcji naczyń ceramicznych. Regionalna Pracownia Digitalizacji podczas realizacji projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” zdigitalizowała jedyne trzy tego typu żarna garncarskie odkryte w Polsce.

15

lut

Przed i po

Na stronie cyfrowewm.pl pojawiły się nowe obiekty – to rzeźby ludowe ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur, które zeskanowane zostały przed i po konserwacji.

24

gru

Zabytek wart zachowania

Niedaleko Elbląga, w niewielkiej wsi Marianka znajduje się średniowieczny kościół fundowany przez komturów elbląskich. Kościół, który od 10 lat jest remontowany, rewitalizowany i restaurowany odkrywa swoje tajemnice, świadczące o ciekawej i bogatej historii tych ziem. W ramach projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” zdigitalizuje go Regionalna Pracownia Digitalizacji.

13

gru

Wirtualnie po Kanale Elbląskim

Unikatowy na skalę światową zabytek techniki, odwiedzany przez tysiące turystów z kraju i z zagranicy zostanie zdigitalizowany. Już w przyszłym roku w podróż Kanałem Elbląskim będzie się można wybrać wirtualnie, a w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, dzięki rozszerzonej rzeczywistości, będzie można wejść do maszynowni i samodzielnie przeprowadzić śluzowania statku.

10

gru

Średniowieczna kolekcja z Warmii i Mazur

Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu realizuje dwuletni projekt, dzięki któremu zdigitalizowane zostaną średniowieczne eksponaty z ośmiu regionalnych muzeów.  Powstanie wirtualna kolekcja z terenu Warmii i Mazur.

07

lis

Po konserwacji...

Do Elbląga przyjechały rzeźby ludowe, które zostną przez nas zdigitalizowane już po raz drugi.

26

paź

Nowe obiekty na stronie

Pięć dni pracy w terenie, później opracowywanie danych, by na stronie cyfrowewm.pl mogły pojawić się obiekty – zabytkowy cmentarz ewangelicki oraz kaplica grobowa. To wspólna praca wolontariuszy i specjalistów z Regionalnej Pracowni Digitalizacji w ramach projektu, dofinansowanego z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

26

paź

Pasym - ewidentnie ważne podsumowanie

Kończy się realizacja projektu "Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu", na stronie cyfrowewm.pl można oglądać zdigitalizowane obiekty, przyszedł czas na podsumowania...

28

wrz

Kolejny schron na naszej stronie

Na naszej stronie pojawił się kolejny obiekt z cyklu "STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji" - to jednoosobowy schron wartowniczy, ze zbiorów Stowarzyszenie Historyczno – Poszukiwawczego „Denar” w Elblągu.

18

wrz

Warsztaty okiem uczestników

Warsztaty terenowe w Pasymiu w ramach projektu "Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu" okiem wolontariuszy, dokumentujących cmentarz i uczących się technik skanowania, fotogrametrii i fotografii.

18

wrz

Warsztaty okiem fotografa

Warsztaty terenowe w obiektywie Tomasza Misiuka - fotografa i operatora, na co dzień pracującego w Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

17

wrz

Warsztaty terenowe na fotografiach

Pełne pięć dni warsztatów terenowych w ramach projektu "Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu" na zdjęciach, a każdego dnia program był bardzo napięty - warsztaty, zajęcia wykłady, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkanie dla mieszkańców Pasymia, a w końcu inwentaryzacja i dokumentacja.

17

wrz

Europejskie Dni Dziedzictwa w Pasymiu

W trakcie projektu "Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy" w Pasymiu dofinansowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wspólnie dla dziedzictwa odbyły się 14 września w Pasymiu - wernisaż, zajęcia dot. dziedzictwa kulturowego oraz gra miejska.

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.