Bieżące Aktualności

26

wrz

Na warsztatach z kolażu, animacji i gifów

W piątek i sobotę, 23 i 24 września odbyły się w przestrzeni edukacyjnej Regionalnej Pracowni Digitalizacji warsztaty z grafiki dla młodzieży. Młodzi pracowali z artystami nad stworzeniem własnych prac w wybranych programach graficznych.

07

wrz

Ożyw obraz

Kolaże, animacje, uprzestrzennianie obrazów pod okiem artystów i wykładowców na uczelniach artystycznych. Warsztaty graficzne dla młodzieży to propozycja Regionalnej Pracowni Digitalizacji na weekend – 23 i 24 września. Swoją wiedzą będą się dzielić Maciej Bohdanowicz i Michał GARY Garnowski.

30

sie

Konkursowe ReKREACJE

Animacje, gify, collage – na te prace czekają organizatorzy konkursu Rekreacje, który ma promować ponowne wykorzystanie cyfrowych zasobów pozyskanych podczas digitalizacji. Regionalna Pracownia Digitalizacji zachęca dzieci i młodzież do kreatywnej zabawy, wykorzystującej zabytki ze strony cyfrowewm.pl.

12

sie

Sekretary, flasze, albarella...

I już. Na naszej stronie można oglądać eksponaty z czterech regionalnych muzeów, zdigitalizowane w ramach projektu "Continuum. Wirtualne kolekcje Warmii i Mazur".

02

sie

Oswoić miasto

Jak wyglądał Elbląg w pierwszych latach po wojnie? Kto przybywał na Ziemie Odzyskane, a kto nie chciał lub nie mógł zostać w mieście? Jak organizowano pierwsze zakłady pracy, szkoły, sklepy? Jakimi problemami żyli mieszkańcy? Na te i wiele innych pytań odpowiada wystawa multimedialna dostępna w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Wystawę można oglądać bezpłatnie w każdą środę od godz. 12 do 20.00.

02

sie

Perły baroku i renesansu

Lada dzień na naszej stronie będzie można zobaczyć ponad 70 obiektów muzealnych zdigitalizowanych w ramach projektu "Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur". Trwają też ostatnie szlify cyfrowych wersji zabytków architektonicznych - Pałacu w Kwitajnach i Sanktuarium Maryjnego w Krośnie.

25

maj

Cyfrowy weekend i otwarcie wystawy

W miniony weekend, w naszej pracowni zainaugurowaliśmy nową przestrzeń multimedialną, w której prezentujemy pierwszą wystawę pt. "Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949"

13

maj

Drzwi otwarte w pracowni i wystawa multimedialna

20 i 21 maja br. w naszej pracowni odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy multimedialnej "Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949". To także moment inauguracji nowej przestrzeni do prezentacji cyfrowych zasobów kulturowego dziedzictwa, które pozyskuje Regionalna Pracownia Digitalizacji. Cyfrowy weekend jest eventem podsumowującym realizację projektu "Muzea ponad granicami. Etap II".


 

28

lut

Cyfrowe prezentacje

W naszej pracowni powstaje sala multimedialna, która będzie miejscem wystaw, pokazów i strefą edukacji.  Tu planujemy prezentować cyfrowe zasoby, które są efektem naszych codziennych działań.

22

gru

Wesołych Świąt!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym Przyjaciołom, zawodowym Partnerom i Sympatykom

życzymy zdrowia i radości na świąteczne dni oraz cały Nowy Rok 2022 - zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji

14

wrz

Premiera aplikacji VR

Aplikacja mobilna „Sarmackie wędrówki” już od 16 września będzie dostępna, do bezpłatnego pobrania, na profilu Regionalnej Pracowni Digitalizacji, który jest na platformie Google Play. Serdecznie zapraszamy do wyruszenia w wirtualną, edukacyjną podróż po XVII-wiecznej Europie z paniczem Michałem i jego towarzyszami.

06

sie

Sarmackie wędrówki w aplikacji mobilnej

Trwają ostatnie prace nad aplikacją mobilną realizowaną przez Regionalną Pracownię Digitalizacji. Dzięki niej możliwe będzie poznanie kulturowego dziedzictwa regionu z okresu renesansu i baroku oraz sposobów edukacji młodych polskich szlachciców w XVII w.

18

cze

Cyfrowo ponad granicami

We wtorek, 22 czerwca zapraszamy na interdyscyplinarny event – spotkania łączące lokalną historię z innowacyjnymi rozwiązaniami. To będzie dzień wypełniony warsztatami, prelekcjami, pokazami sprzętu do digitalizacji, urządzeń do prezentacji cyfrowych zasobów oraz efektów dotychczasowej pracy ze skaningu i fotografii, a także szansą na testowanie aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością.

16

kwi

Renesansowo i barokowo

Ostatnie tygodnie nasz zespół pracował w różnych lokalizacjach i przestrzeniach. Skanowaliśmy i fotografowaliśmy ponad 50 obiektów w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu oraz w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a także w jego oddziale - Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim.

01

kwi

Wielkanoc 2021

Radosnego celebrowania Tajemnicy Wielkiej Nocy życzy zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

05

mar

Muzeum ukryte w labiryncie

Praktyki studentów PWSZ w Regionalnej Pracowni Digitalizacji dobiegły końca, ale doceniając zaangażowanie i kreatywność, przedstawimy na naszej stronie efekty ich pracy. Projekty z powodzeniem można wykorzystać na zajęciach lekcyjnych oraz jako ciekawą alternatywę wolnego czasu, rozwijania zainteresowań.

04

mar

Polski da Vinci

Prawo, religia, astronomia, astrologia, matematyka, ekonomia, strategia wojskowa, kartografia, filologia i medycyna – w tych wszystkich dziedzinach rozległą wiedzę posiadał twórca teorii heliocentrycznej  – Mikołaj Kopernik. Ten najsłynniejszy polski człowiek renesansu, ostatnie lata swojego życia, które poświęcił pracy naukowej, spędził właśnie na Warmii we Fromborku.  Obiektów z tego okresu nie mogło zabraknąć w projekcie „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”.

22

gru

Świąteczny czas

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym Przyjaciołom, zawodowym Partnerom i Sympatykom

życzymy zdrowia i radości na świąteczne dni oraz cały Nowy Rok 2021 - zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

10

gru

Nowy sprzęt w naszej pracowni

Skanery, drukarki 3D czy hologramy – to tylko część specjalistycznego sprzętu, która dotarła do Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Wszystko po to, aby jeszcze sprawniej, jeszcze lepiej eksplorować kulturalne dziedzictwo transgranicznego obszaru między Elblągiem a Kaliningradem.

 

27

paź

Ponad granicami i wirtualnie

Trwają prace nad projektem „Muzea ponad granicami. Etap II”. Regionalna Pracownia Digitalizacji cyfryzuje dokumenty, które posłużą do rozbudowy wystawy i stworzenia filmu poświęconego powojennym dziejom Elbląga i jego pionierom. Koncepcję wystawy oraz filmu holograficznego opracowuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, a w Muzeum Brama Frydlandzka odbywają się prace remontowe.

 

01

wrz

Barok i renesans na Warmii i Mazurach

Ekipa Regionalnej Pracowni Digitalizacji, po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków rozpoczęła przygotowania do realizacji projektu „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”. W trakcie podróży po województwie w poszukiwaniu odpowiednich do digitalizacji obiektów z epoki barku i renesansu, odwiedziła Galiny, Smolajny, Kwitajny, Stoczek Klasztorny, Chwalęcin i Krosno.

10

sie

Kamienie do zadań specjalnych

Na naszej stronie pojawiło się trzecie i ostatnie spośród zidentyfikowanych w Polsce wczesnośredniowiecznych żaren garncarskich, które służyły do produkcji domieszki schudzającej.

07

sie

Zabytki w cyfrowej formie

Kolejne zabytki z elbląskiego muzeum zostały poddane digitalizacji. Jest to jedno z działań w ramach projektu współpracy transgranicznej Polska-Rosja, który zakłada działania na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego.  

30

cze

Medalowe zakończenie

Ostatnim obiektem, który zaprezentujemy w ramach czerwcowego cyklu STARoci "Początek XX w. w obiektach i dokumentach", jest Medal Wojska, przyznawany przez Prezydenta RP na Uchodźstwie.  

26

cze

Dwie legitymacje

W czerwcowym cyklu STARoci prezentujemy kolejne dokumenty z XX w. Dziś legitymacje i kilka faktów, m.in powody, dla których ówcześni Polacy zapisywali się do związków zawodowych.

23

cze

STARocie z żołnierskiego niezbędnika

Żołnierskie wyposażenie to wiele, najlepiej nie za dużych i jednocześnie praktycznych narzędzi. Po menażce i manierce prezentujemy łopatkę niemieckiej piechoty, której produkcję w takim kształcie rozpoczęto 140 lat temu. Pełniąc wiele funkcji pomagała żołnierzowi przetrwać, a nawet ratowała życie.

19

cze

Losy i dokumenty internowanych Polaków

Kolejny czerwcowy piątek jest dniem prezentacji kolejnych dokumentów z początku XX w.
W prywatnych kolekcjach mieszkańców regionu natknęliśmy się na węgierską legitymację z 1944 r.  oraz  fragmenty „Modlitewnika żołnierza polskiego” drukowanego w czasie II wojny światowej w Szwajcarii.

16

cze

Żołnierski ekwipunek sprzed I wojny światowej

Galeria STARoci powiększa się o przedmiot sprzed ponad 100 lat. Wyprodukowana przed I wojną światową żołnierska menażka wraz z interesującym opisem o latach przemiany i udoskonalania tego funkcjonalnego przedmiotu.

 

10

cze

Historia rzemiosła, umowy i uczennicy

W dwudziestoleciu międzywojennym kandydat na ucznia zobowiązywał się na piśmie wobec pryncypała być posłusznym, pracować pilnie i zachowywać się przyzwoicie.  Pryncypał także miał obowiązki. Wszystkie dokładnie spisane.

09

cze

STARocie z lat wojennych

Przedmiot ten wykorzystywano podczas dwóch wojen światowych. Miał zapewnić bezpieczeństwo na wypadek użycia przez wroga broni chemicznej. Na świecie, poza amatorskimi egzemplarzami, wytwarzano je przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.  

05

cze

Książeczki wojskowe w cyklu STARocie

Dwa dokumenty i porcja informacji o historii Polski i Polaków. Zbiór zdigitalizowanych przedmiotów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu powiększa się o książeczkę wojskową z 1925 roku oraz o taki sam dokument wydany 35 lat później.

02

cze

Początek XX w. w obiektach i dokumentach

Akcesoria żołnierskie, maska gazowa dla konia, przedwojenny medal, powojenna umowa o naukę rzemiosła i kilka innych unikatowych przedmiotów zaprezentowanych zostanie w czerwcu, w ramach cyfrowej prezentacji STARoci, czyli obiektów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu.

01

cze

Konkurs plastyczny

Wspólnie z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na pracę inspirowaną naszymi zbiorami. Gotowe projekty można przesyłać do końca czerwca.

29

maj

Kolekcja STARocie w blasku olimpijskiego brązu

Kolekcja unikalnych obiektów z prywatnych zbiorów mieszkańców regionu tworzona na naszym portalu powiększa się o unikalny i jedyny w Elblągu medal olimpijski. Pani Helena Pilejczyk – brązowa medalistka zimowej olimpiady w Squaw Valley użyczyła trofeum do cyfrowej dokumentacji i prezentacji.

06

kwi

Wielkanocne tradycje, wierzenia, obrzędy

Wielkanoc coraz bliżej, dlatego udostępniamy małą ściągę, z informacjami szczególnie przydatnymi w gorącze przedświątecznych przygotowań.

11

mar

Olimpijskie trofea i pamiątki

Wkrótce na naszej stronie pojawią się zdigitalizowane przedmioty będące własnością Heleny Pilejczyk. Szczególnie cenny będzie medal z zimowych igrzysk olimpijskich. 

25

lut

Odrobina sławy

Regionalna Pracownia Digitalizacji odwiedziła dziś studio TVP3 Olsztyn, aby opowiedzieć o swojej pracy i aplikacjach, które przygotowała. W zeszłym tygodniu o Kanale Elbląskim można było usłyszeć w regionalnych Wiadomościach i w Teleexpresie.

06

lut

Kolejne muzealia na stronie

Na naszej stronie pojawiły się dwa nowe obiekty ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

21

sty

Rzeźby z Kętrzyna

Na naszej stronie pojawiły się dwie nowe realizacje. To rzeźby, które na co dzień można oglądać w Muzeum im. Wojciecha Ketrzyńskiego w Kętrzynie.

17

sty

Wystarczy kliknąć

Od 7 lat przenoszą regionalne zabytki do rzeczywistości cyfrowej. Za pośrednictwem strony cyfrowewm.pl można oglądać ponad 600 zabytkowych obiektów. W 2019 r. udało się ich zdigitalizować 178.

07

sty

Cyfrowe oprawy

W naszej kolekcji pojawiły się nowe cyfrowe eksponaty - to oprawy czterech wyjątkowych ksiąg, zdigitalizowane w ramach projektu, realizowanego przez Bibliotekę Elbląską.

20

gru

Ponad granicami dla dziedzictwa

W miniony czwartek, 12 grudnia w Kaliningradzie odbyła się konferencja poświęcona rozpoczęciu projektu „Muzea ponad granicami. Etap II”. W projekcie, którego celem jest przede wszystkim zachowanie dziedzictwa kulturowego współpracują Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie jako główny beneficjent oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i Muzeum Archeologiczno-Historyczne jako partnerzy.

11

gru

Średniowiecze z bliska

Enkolpion, patynka, lunula, glewia, armet, koncerz, typariusz, przęślik… To nazwy kilku z ponad stu średniowiecznych przedmiotów, które z muzeów w województwie warmińsko-mazurskim trafiły do cyfrowej przestrzeni internetu, tworząc bardzo różnorodną i ciekawą kolekcję regionalnych muzealiów i zabytków.

10

gru

Kanał Elbląski na kliknięcie

Pięć – tyle pochylni liczy Kanał Elbląski. Przez ostatnie dwa lata trwała cyfryzacja tego wyjątkowego zabytku techniki. Teraz każdy, nawet jeśli nie realnie, to wirtualnie będzie mógł zrobić wycieczkę po pochylniach, a zakładając okulary 3D obejrzeć maszynownię, budkę sygnalisty, a nawet wcielić się w maszynistę lub sygnalistę.

22

lis

Pięć cyfrowych pochylni Kanału Elbląskiego

Na stronie cyfrowewm.pl można już ogladać efekty digitalizacji wszystkich pięciu pochylni Kanału Elbląskiego.

18

lis

Średniowieczna kolekcja na stronie

Na stronie cyfrowewm.pl są już dostępne wszystkie średniowieczne zabytki zdigitalizowane w projekcie "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur". Dzięki współpracy z ośmioma regionalnymi muzeami powstała bardzo różnorodna i ciekawa kolekcja muzealiów i zabytków architektonicznych z naszego województwa.

30

paź

Posłuchaj, aby zobaczyć

Osoby niewidome i niedowidzące będą mogły korzystać z cyfrowych zasobów Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Dzięki realizacji projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” ponad sto muzealnych eksponatów zyskało audiodeskrypcję.

29

paź

Edukacyjny potencjał Kanału Elbląskiego

W poniedziałek, 28 października w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbyła się konferencja skierowana do nauczycieli i edukatorów pt. "Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego".
 

25

paź

Uzbrojeni w wiedzę

16 i 24 października w Elblągu i Olsztynie odbyły się konferencje mające na celu promocję cyfrowych narzędzi w edukacji. Dzięki realizacji projektu "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur" nauczyciele i edukatorzy uzyskali dostęp do ponad 100 średniowiecznych zdigitalizowanych zabytków.

18

paź

Nie tylko VR, ale też AR

 

Projekty, realizowane obecnie przez Pracownię, zainspirowały nas do tworzenia. Dzięki temu powstały materiały, reklamujące nasz projekt, będące jednocześnie wstępem do zabawy z rozszerzoną rzeczywistością.

03

paź

Pionierskie czasy

W gościnnych prograch Kina Światowid już po raz 11. zainaugurowany został cykl Elbląg na dużym ekranie. To spotkania z elbląską historią i materiały filmowe, dotykające różnych zagadnień z przeszłości miasta. Wczorajszy seans poświęcony był elbląskim pionierom dlatego też Regionalna Pracownia Digitalizacji zaprezentowała na nim jedno z działań dwuletniego projektu, który właśnie wkroczył w etap realizacji - "Muzea ponad granicami. Etap II".

24

wrz

Potencjał edukacyjny Kanału Elbląskiego

W poniedziałek, 28 października odbędzie się w Elblągu konferencja skierowana do nauczycieli, będąca podsumowaniem projektu „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego”. Kanał Elbląski zostanie pokazany jako modelowy przykład prezentacji możliwości wykorzystania zasobów cyfrowych w edukacji.

20

wrz

Średniowieczna konferencja dla nauczycieli

W ramach projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” w październiku, w Olsztynie i Elblągu, zorganizowane zostaną konferencje dla nauczycieli. W programie są wykłady, warsztaty, pokazy filmów oraz prezentacje aplikacji VR i AR.

18

wrz

Co u nas?

Lada chwila na naszej stronie pojawią się nowe średniowieczne obiekty, ale już teraz promujemy je pokazując w mediach społecznościowych krótkie filmiki, na których prezetujemy wybrane muzealia.

28

sie

Podpisanie umowy partnerskiej

W poniedziałek, 26 sierpnia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu została podpisana umowa partnerska do projektu z programu Polska-Rosja. W trzecim kwartale tego roku rozpoczynamy relizację projektu "Muzea ponad granicami. Etap II"

20

sie

Jesteśmy na Sketchfabie i Instagramie

Rozszerzamy naszą działalność w internecie i social mediach. Utworzyliśmy konta Regionalnej Pracowni Digitalizacji na Sketchfabie oraz na Instagramie. To tam, oprócz Facebooka będą trafiały efekty naszej codziennej pracy.

06

sie

Średniowiecze na wyciągnięcie ręki

Strzelanie z łuku i kuszy, poszukiwanie ukrytych w chacie przedmiotów, ozdabianie ceramicznych garnków, a także zwiedzanie galerii ze średniowiecznymi muzealiami z całego województwa warmińsko-mazurskiego – to wszystko w wirtualnej rzeczywistości, w nowo powstającej przestrzeni Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
 

18

lip

Asystenci maszynisty poszukiwani

Wchodzisz do maszynowni, czekasz na czerwoną lampkę, która zapala się na znak sygnalisty i możesz rozpocząć proces przeprowadzania statku przez pochylnię. Najpierw wyciągasz zawleczkę z dźwigni kierunku ruchu, przestawiasz dźwignię i wkładasz zawleczkę, odkręcasz zawór, przestawiasz hamulec, kontrolujesz obrotomierz i znów odkręcasz zawór, obserwujesz, a potem zakręcasz zawór, zaciągasz hamulec, wyciągasz zawleczkę, przestawiasz dźwignię i wkładasz zawleczkę. Proste? Świetnie! Jeśli zrobisz wszystko poprawnie, otrzymasz certyfikat asystenta maszynisty. Jeśli nie, spowodujesz katastrofę. Twój statek się „wykolei”.

24

maj

Obrazy w digitalizacji

Kolejne obiekty pojawiają się na stronie cyfrowewm.pl.
 

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.